Forum eHusów Strona Główna

DZIWNE POMYSŁY KS. PROBOSZCZÓW

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum eHusów Strona Główna -> Dyskusje
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Jeżyk
VIP
VIPDołączył: 28 Lis 2007
Posty: 3086
Przeczytał: 19 tematów

Pomógł: 27 razy
Ostrzeżeń: 1/5
Skąd: Sercem w Husowie. http://poezja120.pl.tl/
Płeć: Mężczyzna

PostWysłany: Pią 17:40, 05 Sty 2018    Temat postu: DZIWNE POMYSŁY KS. PROBOSZCZÓW

Rzeczywiście niektórzy proboszczowie zaskakują swoimi pomysłami. Trudno ocenić jak te pomysły interpretować. Forma żartu, groteski ? I pierwsze i drugie nie licują z powagą kościoła a także ks. proboszcza. Więc czemu to służy ? ? ?

[link widoczny dla zalogowanych]

Dodam komentarz parafianki z Łosic :

Magdalena Gałecka. suuupppeeerrrr...tylko nasz proboszcz potrafiłby coś takiego wymyślić...proszę księdza proponuję zaopatrzyć ludzi w pagery ... tak dla kontroli cy oby na pewno opłatę uiszczyli

I odpowiedz parafii :

Parafia pw. św. Zygmunta w Łosicach A czy ktoś kogoś zmusza do parkowania lub do odmawiania różańca? Co więcej nikt tu nie robi sobie kabaretu. Parafia u siebie na podwórku może powiesić co chce. Prawda? (No właśnie, liczy się "właściciel" parafii
Lubię to!Zobacz więcej reakcji

Dziwne pomysły i działania dostrzegam również w mojej rodzimej husowskiej parafii. Np. te ostrzegawcze tabliczki z napisem : "TEREN PRYWATNY " Po pierwsze nie jest to teren prywatny a teren wspólnoty zwanej parafią. To wie w Husowie każde dziecko i osoba dorosła. Po drugie, jeśli nawet ktoś chcąc skrócić nieco drogę, przejdzie schodkami przez ogród przy plebanii, to nie ma wielkiego problemu ani szkody w mieniu parafii. Dawni dziedzice Husowa którzy oddali swą ziemię pod budowę starego kościoła i plebanii byli by mocno zaskoczeni takimi ograniczeniami. Ta ziemia miała służyć społeczeństwu Husowa. Pamiętam jak ks. Julian Bąk budował te schodki by mieć bliżej do starego kościoła. Ale tabliczek nie stawiał, nie grodził się od swoich parafian. I za to był cenionym i lubianym kapłanem. Ja także nieraz szedłem tym przejściem i nie było problemu, nikt mnie nie upominał że to 'własność prywatna

Podobną postawę prezentuje wielce kontrowersyjny o.Rydzyk. Teren założonej przez niego uczelni (za społeczne i rządowe pieniądze) "Wyższa Szkoła Kultury Społecznej i Medialnej" oznaczył takim oto napisem :

[link widoczny dla zalogowanych]

Jeśli o. Rydzyka cenić można za kreatywność, chęć działania, skuteczność w realizacji swoich pomysłów, to jednak prezentuje on także postawy którymi zniechęca do siebie szeroką publiczność. Czy warto ?

Podobna sprawa to te nowo powstałe zabezpieczenia na drodze wjazdowej na cmentarz. Czemu to służy i przed czym zabezpiecza ??? Takich restrykcji nie było w parafii od stuleci. Odgradzanie się przed tymi którzy utrzymują parafię i księży swoimi daninami, składkami, to rzecz niesłychana i nieelegancka. Parafia to wspólnota osób wspierających wartości chrześcijańskie i to środowisko należy łączyć a nie dzielić, nie zniechęcać do siebie.

Czy te działania poparte były aprobatą Rady Parafialnej ? Nie sądzę, gdyż słyszę że część członków rady zrezygnowała z uczestnictwa w niej. Ja w tej sytuacji uczynił bym to samo, gdyż Rada to przedstawiciele środowiska najlepiej znający potrzeby swojej parafii. Gdy rada jest marginalizowana, powstaje w parafii rozdźwięk. Tego należy unikać gdyż zabraknie funduszy na utrzymanie parafii, kościoła, plebanii i księży.

Dodam inny przykład z lat minionych. Droga biegnąca obok kościoła (w dół i w górę) dziś publiczna, wygodna i asfaltowa, w dawnych latach była drogą polną, wąską, służącą do przejazdu konnych furmanek którą zwożono zbiory z plebańskich pól, ale nie tylko. Wielu husowian tą drogą zwoziło swoje plony do domu czy też wożono zboże do młyna w Sieteszy. Jednak żaden z ówczesnych proboszczów nie grodził jej mimo ze biegła przez teren należący do parafii. Mój ojciec także tą drogą zwoził z pola plony gdyż tędy było najbliżej. Nigdy nie pojawiła się tam tabliczka "TEREN PRYWATNY"


Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez Jeżyk dnia Nie 8:55, 10 Cze 2018, w całości zmieniany 2 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Jeżyk
VIP
VIPDołączył: 28 Lis 2007
Posty: 3086
Przeczytał: 19 tematów

Pomógł: 27 razy
Ostrzeżeń: 1/5
Skąd: Sercem w Husowie. http://poezja120.pl.tl/
Płeć: Mężczyzna

PostWysłany: Śro 15:41, 10 Sty 2018    Temat postu:

Niekiedy odwiedzam stronkę sąsiedniej Handzlówki i jestem zachwycony pomysłami i aktywnością przedstawicieli tamtej społeczności. Pewne inwestycje zamierzają realizować nie tylko z własnych funduszy ale także z odpisów podatku oraz funduszy unijnych. Rozumię że najprościej jest nałożyć pewne daniny na parafian, ale to może prowadzić do zniechęcenia gdy brak rozliczeń ich wykorzystania i określenia konkretnego celu. Od lat kłania się tutaj np. rekonstrukcja dworku. Jednak to wymaga starań, zabiegów i inicjatyw których ciągle brak.

I jeszcze na jeden szczegół chciałem zwrócić uwagę, tak odmienny od husowskiej rzeczywistości :
Cytat :
"Po zakończeniu inwestycji odnowiona plebania wraz z otoczeniem będą miejscami ogólnodostępnymi i służącymi wszystkim mieszkańcom Handzlówki."

Nie będzie więc przy odnowionej w Handzlówce plebanii tabliczek z napisem ; TEREN PRYWATNY. I to jest właściwa prospołeczna postawa która nie zniechęca własnego środowiska

Tekst ze stronki HANDZLÓWKA:

Stowarzyszenie Promocji i Rozwoju Wsi Handzlówka, Parafia p.w. Św. Piotra i Pawła oraz samorząd sołectwa przy współpracy z gminą Łańcut czynią starania na rzecz pozyskania środków finansowych dla inwestycji pt. Remont plebani w Handzlówce i zagospodarowanie otoczenia

Planowany zakres prac obejmuje m.in.

kompleksową modernizację budynku starej plebanii i nadanie obiektowi nowych funkcji społecznych,

budowę placu zabaw

boiska sportowego

utwardzenie parkingu dolnego.

Zadanie ma szanse na realizację dzięki środkom z budżetu Unii Europejskiej, o które gmina zabiega w ramach Lokalnego Programu Rewitalizacji dla Gminy Łańcut na lata 2016-2022.
Warunkiem otrzymania finansowego wsparcia na realizację zadania pt. Remont plebanii jest wcześniejsze opracowanie projektu wraz z uzyskaniem pozwolenia budowlanego. Koszt przygotowania dokumentów to 30 tys. zł. Środki na ten cel będą wkładem społecznym w realizację tego przedsięwzięcia. Zamierzamy je pozyskać m.in. z odpisu podatku za rok 2017.
Po zakończeniu inwestycji odnowiona plebania wraz z otoczeniem będą miejscami ogólnodostępnymi i służącymi wszystkim mieszkańcom Handzlówki. W związku z powyższym prosimy, by w rozliczeniu podatkowym za rok 2017 w rubryce dotyczącej przekazania 1% podatku (także w kolejnych latach) wpisać Stowarzyszenie Promocji i Rozwoju Wsi Handzlówka oraz numer KRS 0000019336.


ks. Jan Bocek proboszcz Parafii
Aleksander Kuźniar prezes Stowarzyszenia
Jakub Czarnota sołtys Handzlówki


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Jeżyk
VIP
VIPDołączył: 28 Lis 2007
Posty: 3086
Przeczytał: 19 tematów

Pomógł: 27 razy
Ostrzeżeń: 1/5
Skąd: Sercem w Husowie. http://poezja120.pl.tl/
Płeć: Mężczyzna

PostWysłany: Wto 14:55, 16 Sty 2018    Temat postu:

Kolejny przykład wypaczonego postrzegania rzeczywistości przez księdza. Czy to efekt prania mózgu w seminarium ? Nie sadzę gdyż ogromna większość kapłanów to mądrzy, przykładni księża cieszący się szacunkiem i poważaniem parafian. Są jednak i tacy co wykorzystują swoją pozycję i uważają że wolno im wszystko wbrew rozsądkowi. Wolno im głosić teorie spiskowe bo są poza krytyką. I tu jest błąd ze strony milczących parafian którzy nie reagują na takie zachowania W tym jednak wypadku tak nie było Wesoly

Kod:
http://www.dziennikzachodni.pl/serwisy/wosp/a/ksiadz-do-wiernych-w-strzelcach-opolskich-wosp-zbiera-na-aborcje-i-eutanazje-co-na-to-kuria,11691916/


I odważna wypowiedź na wysokim szczeblu. Bezkompromisowa prof. Krystyna Pawłowicz miała odwagę zwrócić uwagą ks. biskupowi :

[link widoczny dla zalogowanych]

Tu także przykład nie akceptowanych działań ks. proboszcza z nieodległej parafii :

[link widoczny dla zalogowanych]


Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez Jeżyk dnia Czw 0:03, 18 Sty 2018, w całości zmieniany 3 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Jeżyk
VIP
VIPDołączył: 28 Lis 2007
Posty: 3086
Przeczytał: 19 tematów

Pomógł: 27 razy
Ostrzeżeń: 1/5
Skąd: Sercem w Husowie. http://poezja120.pl.tl/
Płeć: Mężczyzna

PostWysłany: Śro 18:21, 03 Paź 2018    Temat postu:

Tym razem nie o "Dziwnych pomysłach księży proboszczów " a o dobrych, przyjaznych kontaktach z parafianami nowego proboszcza w Parafii św. Wawrzyńca w Śmiałowicach pow. Świdnica. Znam tę uroczą wioskę, bywałem tam i mile wspominam moje wypady do Śmiałowic nazywanych niekiedy wioska kwitnących bzów. Jest ich tam wiele i wiosną ubarwiają kwieciem drogi i przydomowe ogrody. Tu na parafialnym cmentarzu pochowany jest mój wujek, husowski muzykant, Paweł Cieszyński z swoją małżonka, Anna. W swojej książce pt. HUSOWSKIE ŚPIEWANIE wspomina o nim Kazimierz Hawro oraz Grażyna Sordyl w wydanej w marcu ub. roku.... WESELE W HUSOWIE

Na rodzinnym zdjęciu drugi z lewej wujek Paweł :

[link widoczny dla zalogowanych]

Okazuje się ze nowy ks. proboszcz swoją osobowością zaskarbił sobie sympatię i spełnił oczekiwania parafian gdyż za jego poprzednika tak nie było. Wytworzyła się wzajemna więź i zrozumienie wspólnego działania na rzecz parafii.

Wspólnym wysiłkiem parafian wyremontowano zaniedbaną plebanię a przy tej okazji na jej strychu znaleziono cenne zabytkowe znaleziska o historycznej wartości. Na zakończenie prac nowy ks. proboszcz zaprosił parafian na plebanię na poczęstunek i obejrzenie własnego dzieła.Dobre relacje proboszcza i parafian to zjawisko sympatyczne i przynoszące wiele pożytku parafii a jednak rzadko spotykane :

[link widoczny dla zalogowanych]

W niektórych parafiach funkcjonuje podobnie zjawisko jak w sądownictwie, pojecie "Kasta" Ja i oni zamiast "My" Warto wrócić do czasów kiedy to:

Jeden duch i jedno serce ożywiały pierwszych chrześcijan. Żaden nie nazywał swoim tego, co posiadał, ale wszystko mieli wspólne.
Dz 4,32-34


Nie stawiano tablic ostrzegawczych, typu: "Moje, nie dotykać ", czy innych barier czy szlabanów. Czy dobra parafii nie sa dobrem wspólnym ? Czy teraz jest już inaczej ? Ja wien jedno iż nie buduje się zaufania, sympatii do własnej osoby poprzez takie działania

Tu wspomnę o pewnym przykrym zdarzeniu mającym związek z zamontowaną blokadą wjazdu na cmentarz. Pewna znana mi, starsza husowianka, niepełnosprawna, poruszająca się o kulach, chciała odwiedzić mogiłę męża na cmentarzu. Ponieważ strome cmentarne zbocze było dla niej przeszkoda nie do pokonania, chciano zawieść ja na cmentarz samochodem, ale na przeszkodzie stał szlaban. Co i przed kim zabezpiecza? Tego nie wiem Smutny Jeśli służyć ma uprzykrzeniu życia osobom starszym dla których życie i tak jest drogą przez mękę, może warto go wymontować gdyż ich życie i tak jest cierpieniem. Czy trzeba go powiększać ?

Dodam link do stronki Parafii Śmiałowice. Być może posłuży jako wzór do stronki ... Parafii Husów. Wesoly Zapewniam, husowianie warci są tego trudu Wesoly Dziś, poprzez internet, parafialną stronkę, można łączyć w wspólnej modlitwie osoby niepełnosprawne, starsze, chore, które nie są w stanie dotrzeć do kościoła. Tę możliwość wykorzystuje nowy proboszcz Parafii Śmiałowice :

" Intencje do parafialnego Różańca:
Drodzy parafianie. Rozpoczęliśmy 1.10 nabożeństwa różańcowe. Nie wszyscy mogą dotrzeć na wspólną modlitwę dlatego możną drogą facebookową przekazywać intencje do wspólnej modlitwy. Będziemy codziennie modlić się w tych sprawach i polecać je przez wstawiennictwo Maryi. Intencje można także zgłaszać przed różańcem w zakrystii 🙂
P.S. Oczywiście nie składamy żadnych ofiar pieniężnych!! :

Czy ta inicjatywa podoba sie ks. proboszczowi i wikaremu Parafii Husów ? Nie wyobrażam sobie aby było inaczej. A więc czas, by wyjść z poza murów kościoła do szerszej społeczności. Ofiarna służba Bogu tego wymaga w czasach postępującej laicyzacji społeczeństwa. Kapłańska służba ma w sobie pewną dwubiegunowość. Może zachęcać do trwania w wierze i służbie Bogu a może również skłaniać do religijnej obojętności, zniechęcenia do kościoła i to trzeba mieć na uwadze. To wielka odpowiedzialność przed Bogiem

[link widoczny dla zalogowanych]


Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez Jeżyk dnia Śro 12:47, 10 Paź 2018, w całości zmieniany 2 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum eHusów Strona Główna -> Dyskusje Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group, modified by MAR
Inheritance free theme by spleen & Programosy

Regulamin